İlk Cemre Ne Zaman Düşecek? 2. ve 3. Cemre Hangi Tarihte Düşecek?

Soğuk ve karlı günler geçiren Türkiye sıcak günlere hasretle Cemre' lerin düşüşünü bekliyor. İlk Cemre ne zaman düşecek? Cemre sıcak günlerin habercisi, ilkbaharın müjdecisi olarak halk arasında önemli bir yere sahip.

İlk Cemre Ne Zaman Düşecek? 2. ve 3. Cemre Hangi Tarihte Düşecek?

İlk cemre ne zaman düşecek? Birinci Cemre 19-20 şubatta havaya düşecek, ilk cemre ile hava biraz ısınacak, İkinci Cemre 26-27 Şubat'ta suya düşecek ve 5-6 Mart'ta 3. Cemre toprağa düşecek. Birer hafta arayla  düşen cemreler en son toprağa düşerek baharı müjdeleyecek. Son cemrenin toprağa düşmesiyle "ağaçlara su yürüme zamanı"nın başladığına inanılır. Cemre, baharın müjdesi, havalarının ısınması ile  bitkilerin, ağaçların yeşermesi, çiçeklenmesi ve doğanın canlanması olarak tezahür edecek.
 

Cemre Düşmesi Nedir?


Cemre, Arapça “kor durumunda ateş” anlamındadır. Müslümanların hac sırasında Mina vadisinde attığı taşlardan meydana gelen yığında cemrenin diğer anlamıdırAltay türkülerinde imre ya da imere denilen ruhun bu tarihlerde sırayla havaya, suya ve toprağa elindeki ateşi saçtığı söylenmektedir. 
Toplamda 3 Cemre mevcut ve Cemreler önce havaya, sonra suya ve toprağa düşer, hava, su ve toprağın ısındığı varsayılır. Cemre eski dönemlerden beri ısıtıcı gücü temsil eden bir inanıştır.
Islamiyet öncesi aslı Arapça ve köz veya ateş anlamına gelen cemrenin mitoloji araştırmacıları tarafından Türk kültüründe imre şeklinde var olduğu iletilmektedir. Kültürümüzde önemli bir yere sahip olan Cemre düşmesiyle ; Hıdırellez ve Nevruz kutlamaları da halk arasında başlamaktadır.Kültür ve edebiyat alanında kendine yer bulan Cemre düşmelerinde  Osmanlı zamanında Divan şairleri önemli kişilere "cemreviye" adlı övgü şiirleri yazarlardı. Cemrenin tıptaki anlamı ise halk arasında karakabarcık, kabarcık, kabarcuki ateşgöynüğü ya da yanıkara adlarıyla bilinen iltihaplı çıban olarak tanımlanıyor.
Cemre’nin takvim klimatolojisine nasıl girdiği bilinmemekle beraber, Cemrelerin yılın 180 gün süren soğuk yarısı farzedilen Kasım döneminin 100.gününden sonra, sıcaklığın yükselmesiyle ilgili gözlemlerle kora benzetilen bir enerji kaynağıyla açıklama düşüncesinden ortaya çıktığı söylenebilir.  “Kasım, 180 gün” ve “Hızır, 185 gün” olarak eskiden yıl  ikiye ayrılırdı. Kasım; kasım ayının 8’inde başlar, 46’sında erbain, 86’sında da hamsin girer, ve kışın en soğuk 90 günü böylece biterdi.Cemrelerin ilkinin, Kasımın 105’inde “havaya”, ikincisinin Kasımın 112’sinde “suya”, üçüncüsünün de Kasımın 119’unda “toprağa” düştüğüne inanılır.
​Yapılan bir araştırma İstanbul'da son 60 yılda cemrelerin düşmesiyle kıştan bahara geçerken ortalama sıcaklığın yükselmeye başladığı da gözlemlenmiştir.
 

Kaynak: İlk Cemre Ne Zaman Düşecek? İlk Cemre Nereye Düşer? 2. Ve 3. Cemre Tarihleri

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.