19 Nisan 2022 Salı 11:14
Gümrük malları nedir, nasıl alınır? Gümrükte hangi mallar bulunur?
Takip Et:

Gümrük malları esas itibarıyla gümrük ihaleleri tarafından açık artırma yöntemiyle satışa çıkarılan ürünlerdir. Pek çok farklı ürünün satışa çıkarıldığı gümrükler, kaçak yollarla ülkeye sokulmak istenen veya fatura kesilmeyen ürünlere el koyulması sonucu bu ürünleri elde ediyor. Çoğu zaman gümrük mallarının hacizli ürünler olduğuna yönelik bir anlayış olsa da bu durum doğru değildir. Çoğumuzun hakkında pek fazla bilgi sahibi olmadığı ancak çevremizden ve basından sürekli duyduğumuz bir durumdur gümrük malları. Bu ürünlere sahip olabilmek için bilmeniz gereken şey, ihale yöntemiyle satışların gerçekleştiğidir.

Gümrükte hangi mallar bulunur?

Cep telefonu, dizüstü bilgisayar, fotoğraf makinesi, süs eşyası ve daha pek çok ürüne, yalnızca mevzuata uygun olmadığı gerekçesiyle değil, havalimanında yolcular tarafından unutulan ürünlerin uzun süre bekletilip alınmaması nedeniyle de el konuluyor. Tüzel kişilikler ve gerçek kişilerin gümrüklere getirerek mevzuatlara uygun olarak işlemleri tamamlanmadığından yakalanan ürünler, Gümrük Kanunu ilgili hükümler gereğince tasfiye edilir. Gümrük idareleri, depolardan alınır ve bu yerlerin temizliğinin yapılması amacıyla işlemler gerçekleşiyor. Eşya kontrolünün etkin şekilde yapılabilmesinin mümkün hale gelebilmesi için ekonomik faydası bulunabilecek ürünlerin bir an önce vatandaşlara fayda sağlayabilmesi hedefleniyor. İhale ve perakende satış yöntemiyle satışa çıkarılan ürünlerin tamamına ise gümrük idareleri karar veriyor.

Gümrük malları nasıl alınır?

Gümrük malları için ihaleye girerken öncelikle hangi ürünlerin bulunduğu hakkında detaylı bir araştırma yapmanız gerekiyor. Çünkü gözden kaçan küçük detaylar bile sizin yasal müeyyidelerle karşı karşıya kalmanıza sebep olabilir. Söz konusu ihalede hiçbir zaman kullanamayacağız kimyasal maddeler, ip, kumaş gibi perakende satışını yapmanızın mümkün olmadığı şeyler olabilir. İp veya kumaş gibi ürünler eğer perakende ticaret yapıyorsanız işinize yarayabilse de bunları elinizden çıkarmanız sizi zorlayabilir. Üstelik bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan birisi de ürünlerin sağlamlığı noktasında olabiliyor. Ürünü doğrudan firmalar aracılığıyla satın almadığınız için; kırık, çatlak veya deforme gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Gümrük mallarının nasıl alınabileceği konusundaysa bu konuda öne çıkan bazı firmalar bulunmaktadır. Bu konuda dolandırıcı firmaların çeşitli oyunlarına maruz kalmamak için güvenilir olanları tercih etmenizde fayda var.

Gümrük malları nereden temin ediliyor?

Gümrük idarelerinin satın aldığı ürünlerin nasıl geldiği de merakla araştırılıyor. İlk olarak, gümrük idarelerinin ticaret yapma yetkisi bulunmuyor. Bu nedenle kâr amacıyla herhangi bir ürünü yurt dışından getirerek satış yapmaları gibi bir durum söz konusu değildir. Bu ürünlerin kaynağı ise; tüzel kişilerin ya da gerçek kişilerin getirdiği ancak yasal mevzuata uygun olarak gümrük işlemleri tamamlanmayan eşyalar ile Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu çerçevesinde el konulan ürünler olarak anlaşılabilir. Gümrük Kanunu hükümleri gereğince bu ürünler tasfiye edilir. Tasfiye işlemiyse gümrük idarelerinin bu ürünleri depolaması olarak gerçekleşmektedir. Gümrük idareleri, kâr amacı güderek yurt dışından satın aldıkları ürünleri ülkede satışa çıkaramazlar. Gerçekleştirilen satışlardaki hedef ise; gümrük idarelerinin kullandığı depolardan ürünlerin çıkarılmasının sağlanmasıdır. Depolardaki eşyaların en kısa süre içerisinde bulundukları yerden kaldırılması ve yeni gelecek eşyaların çok daha etkin bir şekilde kontrolünün sağlanması hedefleniyor. Ekonomik ömrü bulunan ürünlerin bir an evvel ekonomiye kazandırılması, insani yardım, doğa ve toplum yararına faaliyetlere sevk edilmesi için çalışmalar sürdürülüyor.

Gümrük mallarının satışı nasıl gerçekleşir?


Gümrük malının tasfiyesinde farklı çeşitler bulunuyor. Bunlar;

İhale, yeniden ihraç amacıyla satış, perakende, kamu kurum ve özel kanunla kurulan vakıf ve deneklere tahsis edilmek için, imha ve özel yolla gerçekleşir. Bitkiler, hayvanlar veya çevre sağlığı noktasında ülke girişinde problem bulunmaması şartıyla ihale ve perakende şeklinde satışlar gerçekleşebilir. Tasfiye metoduna ise kararı gümrük idaresi verir.

Gümrük malları neden ucuzdur?

Gümrük idarelerinin satışında kâr amacı güdülmez ve bu sebeple ürünlerin fiyatları, piyasaya nazaran daha düşük olmaktadır. Bu nedenle de gümrük malları daha uygun oluyor. İhale yöntemiyle gerçekleşen satışların yönetimini ise Ticaret Bakanlığı üstlenmektedir.

Gümrük E-ihalesine nasıl katılım sağlanır?

Gümrük mallarının ihaleleri e-ihale yöntemiyle gerçekleşiyor. Bakanlığın gerçekleştirdiği bu işlemler için farklı bir web sayfası hazırlanmış ve vatandaşların erişimine açılmıştır. Gümrük idaresinin işlettiği perakende satış mağazalarından satış listesi içerisinde bulunan eşyaların satın alımlarını gerçekleştirmeniz mümkündür.

Güvenli gümrük malları nasıl satın alınır?

İntenet kullanımının ve ucuz ürünlere yönelik ilginin çok yüksek olması, dolandırıcılık vakalarında da ciddi artışlar yaşanmasına neden olmuştur. Sahte markaların çok sık bulunduğu sayfalara dikkat etmelisiniz. Sahte ürünler üzerine gümrük malı adında bazı ürünler satılır ve bu sayfalar şikayetle kapatılsa da kısa sürede yenisi açılmakta ve dolandırıcılıklar sürmektedir. Dolandırıcılar, vatandaşların iade ettiği ürünleri de çeşitli sitelerden satmaya çalışıyorlar.

Kaynak : https://www.gumrukmallarisatisi.com


Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler