15 Mayıs 2020 Cuma 15:32
En iyi yabancı korku filmleri listesi ( 20 Güncel yabancı İMDB puanına göre film konusu ve fragmanı )
Takip Et:

Film sever kişiler komedi, drama, macera veya korku tarzında birçok tarzda film izlemeyi seven kişilerdir. Fakat korku filmi izlemeyi seven kişiler bu gruptan biraz ayrılmaktadır. Çünkü korku türündeki filmler komedi, gençlik, canavar, seri katil, doğaüstü, zombi gibi konulara bölünmektedir.

En iyi yabancı korku filmleri listesi

Korku ve gerilimle yaklaşık 2 saat geçirmenizi sağlayan korku filmleri çoğunlukla hayalet, vampir, zombi gibi fantastik türler ile oluşmaktadır. Aynı zamanda bu  türdeki filmlerin çoğu sahnesinde şiddet bulunmaktadır.

Bir korku filmini açtığınız zaman, ilk sahnesinden son sahnesine kadar karşınıza çıkaracak korku etkileri için kullanılan müzik ve görseller ile sizi adeta korkutmaya hazırlar. Komedi türündeki filmler ise seyirciyi güldürürken korkutabilir. Seyircinin izledikten sonra unutamadığı bir korku filmi, o kişinin izlediği en iyi korku filmidir denilebilir. En çok sevdiğiniz ve korktuğunuz film hangisi diye bir soru sorsak eminiz ki çoğu kişiden farklı cevaplar gelecektir.

En iyi korku filmleri

1. Kuzuların sessizliği (1991) İMDB:8.6

Korku ve gerilim türünde olan kuzuların sessizliği filmi 1991 yılında yapılmış ve oyuncu kadrosunda Anthony Hopkins, Jodie Foster, Scott Glenn ve Ted Levine gibi başarılı ve yetenekli isimlerin bulunduğu film toplamda 7 dalda oscar’a aday gösterilmiş ve aynı zamanda en iyi film, en iyi senaryo, en iyi erkek ve kadın oyuncu dallarında da ödül almış bir yapımdır. Korku filmleri denince çoğu kişinin ilk aklına gelen film The Silence of The Lambs, IMBd puanı 8.6 olan ve ilk sırada bulunan bir filmdir.

Başarılı filmin konusuna gelince, işine tekrardan kavuşmuş olan FBI ajanı Clarice Starling, insanların derisini yüzen ve genç kızı kaçırarak takip edilmeye başlanan bir katili yakalamaya çalışır. Bu suçluyu yakalanabilmesi için diğer bir psikopat kişiyi ellerinin altında bulunan Doctor Hannibal Lecter’den yardım almak zorunda kalırlar. Lecter istediği bilgiyi alabilmesi için ilk olarak onun güvenini kazanması gerekmektedir.

2. Sapık (1960) İMDB:8.5

Gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerden bir tanesi olan Alfred Hitchcock tarafından yapılan ve adeta başyapıt haline gelen Sapık filmi 1960 senesinde yayınlanmıştır ve İMDB’den 8.5 puan almıştır. Bu muhteşem film psikozlu bir katili konu almakta ve oyuncu kadrosunda ise Anthony Perkins, Janet Leigth, John Gavin ve Vera Miles gibi yetenekli oyuncular bulunmakta.

Filmin konusu ise: Marion Crane (Janet Leigh), Arizone eyaletinde bulunan bir emlakçıda işinin başındadır. Sevgilisi Sam (John Gavin) ile dünya evine girmek ister ancak bu çiftin pek parası bulunmamaktadır. Bir Cuma günü patronu Marion’a bankaya para yatıması için büyk miktarda para verir. Marion, düşünüp taşındıktan sonra bu para ile sevgilisiyle birlikte evlenebileceği ve bir hayat kurabileceğini düşünerek parayı çalar ve Sam’e kaçar. Yolda Bates Motel adında bir Motel’de kalmak zorunda kalır. Bu Moteli işleten Norman Bates (Anthony Perkins), annesine büyük bir saplantısı bulunan genç bir kişidir. İkili beraber akşam yemeklerini yedikten sonra Marion odasına geçer ve yatmadan önce duşa girer. Sinema tarihinde bilinen “duş sahnesiyle” bahsedilen, korku filmi türünün en başarılı öneklerinden bir tanesi olan Sapırk, Alfred Hitchcock tarafından yapılan bir başyapıt olarak tanımlanır. Robert Block’un Sapık adlı romanından uyarlanmıştır.

3. Yaratık (1979) İMDB:8.4

1979 yılında çekilen Yaratık (Alien) filmi bilim kurgu ve aynı zamanda korku türünde filmlerin başında gelmektedir. Oscar ödülü bulunan bu film en başarılı korku filmleri arasında yerini almaktadır. Yönetmeninin Ridley Scott olduğu, içerisinde  Sigouney Weaver, John Hurt, Ian Holm ve Tom Skerritt gibi oyuncuları bulunduran filmin İMDB puanı 8.4’dür.

Filmin konusuna gelecek olursak, Yaratık, bilmedikleri bir gezegene iniş yapmak zorunda kalan mürettebatın yaşam mücadelesini anlatıyor. Tarihin en ünlü uzay gemisi Nostromo görevini tamamlamış bir şekilde Dünya’ya geri dönerken başka bir gezegenden bir yardım çağrısı alır. Bu çağrıya cevap veren gemi tayfası bilinmeyen bu gezegene gider ancak bu çağrunun bir uyarı sinyali olduğunu sonradan farkeder. Gezegene vardıklarında bilinmeyen bir yaşam formu ile karşı karşıya kalarak korkutucu maceraya girerler.

4. Cinnet (1980) İMDB:8.4

1980 senesinde yapılan Cinnes (The Shining), Stephen King’in bir yapımından alınan sinemadan esinlenilmiştir. Filmin yönetmeni ise efsane Stanley Kubrick’tir. Jack Nicholson, Shelley Duvall, Danny Llody. En iyi korku filmi olarak görülen Cinnet IMDb de puanı 8.4 dür.

Konusu ise: Cinnet, yazar Jack Torrance’ın, kış sezonunda kapalı olan Overlook Oteli’nin bakımını üstlenerek, ailesiyle birlikte otele taşınması sonrasında gelişen metafiziksel olayları anlatır. Jack’in olağanüstü sezgileri bulunan küçük çocuğu otelde geçen süre boyunca tek başlarına olmadıklarını, geçmişten ve elecekten gelen bazı hayaletlerin de orada olduğunu görür ve ailesine anlatmaya çalışır. Aile ise bir kar fırtınası yüzünden dağdaki otelde mahsur kalır. Jacki doğaüstü varlıklar ele geçirir ve aklını yitirmeye başlar.

5. Karanlık Armoniler (2000) İMDB:8.2

Dünya sinemasının tanınan ve en usta yönetmenleri arasında bulunan Bela Tarr tarafından 200 yılında seyirci karşısına çıkardığı Werckmeister Harmonies, kitaptan uyarlanan bir filmdir. Filmde bulunan sakin bir Macar kasabasına Sirk gelerek sessiz hayatı bulunan kasabalıların hayatlarını kıpırdatmaya başlar. Laszlo Krasznahorkai tarafından yazılan The Melancholy of Resistance adlı kitabından esinlenilmiştir. IMDB’ de aldığı 8.2’lik puanıyla Karanlık Armoniler filmi gelmiş geçmiş en iyi korku filmleri arasında bulunur.

6 Şey (1982) İMDB:8.1

1982 yılında yapılan Şey (The Thing) filmi, bilim kurgu türünde olan bir diğer başarılı yapımdır. 1982 senesinin başlarında bir araştırma ekibi Antartika’da bulunan ve 100 yıldır orada kalan Şey’i bulurlar. İMDB’den 8.1 puan alan bu filmin başrol oyuncusu Kurt Russell’dir. Film John Carpenter imzasını taşımakta. Donmuş bir uzaylının tekrardan hayata dönmesi ve ardından gelen araştırmalar sonucunda herkesi öldürmesine neden oluyor.

7. Altıncı His (1999) İMDB:8.1

Bruce Willis ve Haley Joel Osment’in içerisinde bulunduğu Altıncı his adlı yapımın konusu, 8 yaşındaki bir çocuğun karanlık güçler tarafından etkisi altına alınmasını anlatmaktadır. Başroldeki çocuk kendisinde normal ötesi bir takım güçlerin var olduğunun farkına varmıştır ve bunların sebebini anlayamadığı gibi çektiği acıları da çocuk psikoloğu Malcolm Crowe’un dışında hiç kimseye anlatamamaktadır. 1999 yılı yapılan filmde; ölülerle konuşabildiğini ve onları görebildiğini iddia eden bir çocuk ile aynı durumda olan bir psikoloğun hikayesi anlatılmaktadır. IMDb de: 8.1 puan almıştır.

8. Şeytan (1960) İMDB:8.0

1973 yılında yapılan Şeytan (The Exorcist) adlı film, oldukça başarılı çekim teknikleriyle çekilmiştir ve aynı filmin Türk versiyonu da seneler ardından yapıaln bir filmdir. İlk yıllarında filmin setlerinde tuhaf olaylar yaşanmıştır. İki defa set yanmış, ışık ve görüntü asistanı ölmüş, figüranlardan bazıları kalp krizi geçirerek ölmüş, başrol oyuncusu Linda Blair ise kolunu kırmıştır.  Konusu: Regan adında küçük bir kızı şeytan ele geçirir ve şeytan çıkarmak için evine bir Katolik rahip gelir. IMDb de; 8 puan almıştır.

9. Rosemary’in Bebeği (1960) İMDB: 8.0

1968 yılında seirci karşısına çıkan Rosemary’in Bebeği filminin konusu normal bir ev hanımı olan Rosemary ve onun oyuncu olma aşkıyla yanığ tutuşan eşi Guy, New York’a giderler. Buraya taşındıklarında, apartmanlarında bulunan komuşlarıyla yaşadıkları olayları anlatır.

10. Gir Kanıma (1960) İMDB:7.9

IMDb de; 7.9 puan alan 2008 yılı İsveç yapımı vampir filmi kitap dan uyarlamadır.   Konusu: Kendini aşağılayan okul arkadaşlarından intikam almak isteyen bir çocuğun, Eli isimli bir vampirin yardımıyla almış olduğu kanlı intikamının yanı sıra Hakan adında bir diğer vampirin ise mahallelileri öldürmesini konu alıyor.

11. Yaşayan Ölülerin Gecesi (1960) İMDB:7.9

Yaşayan ölülerin gecesi filmi 1999 yılının sonrasında ABD ulusal film arşivi’nde bulunmaya başlamış ve tüm zombi filmlerinin babası denilecek filmdir. Konusu: Dünya ilk defa zombi salgını ile mücadele etmeye başlar. Uzaydan geldiği sanılan korkunç virüs sebebiyle insanlar enfekte olmaya başlamıştır. Zomiblerden kaçmayı başaran bir grup insan çiftlik evine sığınırlar. Zombiler bu grubun peşine düşer.

12. Cadılar Bayramı (1960) İMDB:7.8

IMDB üzerinde 7.8 puan almayı başaran cadılar bayramı adlı film, diğer adıyla Yabancı (Halloween) olarak bilinmektedir. 1978 senesinde seyircisiyle buluşan bu filmin konusu ise; 1978 yılında cadılar bayramı içerisinde dört masum genci öldürmek ile suçlanan Michael Myersle birlikte araştırmalar yapan bir grup genç araştırmacı kişi, Myers’ı hapisanede ziyaret ederler. Bu esnada ise tüm kişiler cadılar bayramı için hazırlanmaktadır. Cadılar bayramının gelmesini büyük bir sabırsızlıkla bekleyen bir diğer kişi de Laurie Strode’dir. Lauire, 40 sene önce kendisini öldürmeye çalışan bir maskeli Michael Myers adındaki katil ile karşılaşmak istemektedir. Lauire, Myers ile yüzleşmek ve ondan intikamını almak adında hapishaneden kaçmasını bekler ve hayalini yerine getirir. Myers’ın da orada olduğu hapishanenin mahkum nakil aracı kaza yapmasının ardından Michael Myers oradan kaçmayı başarır. Bu maskeli katili yakalamaya çalışan Laurie bu karşılaşma adına tüm hazırlıklarını tamamlamıştır.

David Gordon Green tarafından yönetmenliği yapılan bu film içerisinde Jamie Lee Curtis ikonik rolü Laurie Strode’ye tekrardan hayat veriyor. Nick Castle, Judy Greer, Will Patton, Andi Matichak, Haluk Bilginer, Virginia Gardner gibi başarılı oyuncuların bulunduğu bu yapımın senaryosunu yazan isimler David Gordon Green ve Danny McBride olmuştur.

13. Şeytan’ı Gördüm (1960) İMDB:7.8

Güney Kore tarafından yapıaln bu proje 2010 senesinde seyirci karşına çıkmıştır. Kendi egosu uğruna insanları öldüren bir seri katil, kendisine yeni bir kurban edinmiştir. Eski bir emekli polisin kızı ve yetenekli gizli ajanın nişanlısı olan yeni kurbanının kafasını keserek nehire atmıştır. Bunun ardından nişanlısı intikam uğruna çılgına döner. Kendi adaletini uygulamak isteyen ajan, katili kendisi bularak, cezasını kendisinin çektirmesini istemektedir.  Zevk için öldüren bir psikopatla bir gizli ajan arasındaki kedi-fare oyununu izleyen bir intikam filmi olan Şeytanı Gördüm IMDb de 7.8 puan almıştır.

14. Kapan (1960) İMDB: 7.7

Genç ve siyahi bir kişi oaln  Chris (Daniel Kaluuya) ve onun beyaz arkadaşı olan Rose ile beraber ailesi ile tanışmaya gider. Fakat gittikleri kasabada anlaşılmayan olaylar oluşur. Bu kasabada bulunan tüm siyahi kişiler bilinmeyen sebeplerden dolayı kayıplara karışır. Diğer bir siyah başrolümüz Chris’e bu kasabadan kaçmasını ister.

Senaristliğini ve yönetmenliğin Jordan Peele tarafından yapılan bu filmin oyuncu kadrosunda Daniel Kaluuya ve Allison Williams bulunmaktadır. IMDB’de 7.7 puanını almayı başarmıştır.

15. Kuşlar (1960) İMDB:7.7

Dünyanın en iyi yönetmenleri arasnıda bulunan Alfred Hitchcock, gazetede rastgele gördüğü bir haberden ilham alır. Bu haberde kıyı evlerine doğru saldırmakta olan deniz kuşları hakkında bilgi vermektedir. Daphne du Maurier’in de kısa öyküsüyle bu olayı harmanlayınca kuşlar filminin yapımına başlanmış oldu. Filmde Bodega sahili üzerindeki çeşitli kuşlar yüzünde ortaya çıkan vahşet görüntüleri yer almaktadır. San Francisco tarafında bir evcil hayvan dükkanında başlayarak bir aşk üçgeniyle konusunun ilerlediği film doğum günü sırasında kuşların saldırıya geçmesiyle devam etmektedir.

16. Testere (2004) İMDB:7.6

2004 senesinde yapılan bu proje oldukça başarılı olmuştur. Psikolojik gerilim türünü de içerisinde barındıran bu filmin yönetmen koltuğunda James Wan oturmaktadır. Ayrıca James Wan ve Leigh Whannell senaryosunu kaleme almıştır. Konusu: Whannell ve Elwes, birbirini tanımayan kişidir. Bir gün, bir anda pis bir banyonun duvarlarına bağlanmış bir şekilde uyanırlar. İkisinin de nasıl buraya geldiklerine dair hiçbir fikirleri yoktur.

Fakat yerde yatan ve kafasının yarısı kopmuş olan kişi, onlara neden burada olduklarıyla ilgili bazı bilgiler verir. En sonunda sadece birer kurban olduklarını anlayaclardır.

17. Diğerleri (2001) İMDB: 7.6

İkinci dünya savaşından geri kalan bazı yaraları düzeltmekle uğraşan Amerika Birleşik Devletleri, New Jersey eyaletinde bulunan Grave isimli bir kadının savaş sırasında eşini kaybetmiştir. Kadının, çocuklarının güneşe alerjisi olduğundan dolayı evin süreki karanlık bir şekilde kalması gerekmektedir. Eve çalışmak içni gelen insanlardan yardım istemektedir. Anne bir zaman sonra  Victor isimli hayali arkadaş edinir. Aniden oluşan bir sis öbeği evin dünya ile iletişimini tamamen keser ve Grace bir türlü güven inşa edemediği çalışanlarıyla baş başa kalır.

Nicole Kidman’ın başrollerinde oynadığı, Alejandro Amenabar yönetimindeki Diğerleri (Others) 2001 yılı yapılmış bir filmdir ve IMDb de puanı 7.6 dır.

18. Elm Sokağı Kabusu (1984) İMDB: 7.5

1984 senesinde seyirci ile buluşan ve ardından korku filmi denince herkesin aklınagelen Elm Sokağı Kabusu filmi Freddy Kruger karakteriyle bağdaşmıştır. Bu filmim başrollerini Rooney Mara, Katie Cassidy, Thomas Dekker ve Kellan Lutz gibi başarılı oyuncular üstlenmiştir. Los Angeles’taki bir mahallede gençler esrarengiz bir şekilde katledilmeye başlarlar. Parmaklarında jilet keskinliğinde bıçakları olan korkunç bir adamın bulunduğu kabuslarda uyurken canlarını vermektedirler. Rüyalarda görünen bu “yanık tenli” katil, seneler öncesinde çocuklarını katlettiği aileleri tarafından linç edilip, öldürülen sapık Freddy Krueger’in ta kendisidir. Bir şekilde geri gelmeyi başarmış ve yeni yetmeleri öldürmeye başlamıştır.

19. Blair Cadısı (1999) İMDB:6.5

Blair Cadısı filmi, Adam Wnidgard tarafından yönetilen ve senaryosunu Simon Barret tarafından kaleme alınan 2016 senesinde Amerikan found footage doğaüstü konuları anlatan korku filmidir. Bu yapım, bazı kişiler tarafından hiç beğenilmese de eleştirmenler tarafından tam not almayı başarmıştır. 1999 yılında yapılan bu film IMDB notu ise 6.5’dir.

Bu filmin Konusu: James’in kardeşi ve iki arkadaşının, Maryland’deki Karanlık Orman’da Blair Cadısı’nın efsanesinin peşinden gitmelerinin üzerinden 20 yıl geçmiştir. Grup arkalarında bir sürü teori ve şüphe bırakmıştır. James ve arkadaşları Peter, Ashley ve film öğrencisi Lisa da aynı yola girmek üzeredirler. Ekip kameraları ile birlikte, kayıpların gizemini çözmek için aynı ormana girme kararı alırlar. Başlarda grup gayet iyimserdir. Özellikle bölgenin yerlisi olan Lane ve Talia’nın karanlık ve dolambaçlı ormandaki rehberlikleri sayesinde kendilerini güvende hissetmektedirler. Ancak gecenin karanlığının çökmesiyle birlikte ormanın huzurlu ortamı da yerini korkunç ve doğaüstü yaratıklarla dolu bir kabusa bırakır.

20. Paranormal Activity (2007) İMDB: 6.3

2007 senesinde yapılan filmin konusu; kendi evlerinde bazı tuhaf gücün varlığını hisseden ve bir süre sonra onu gören genç çiftin, yatak odalarını güvenlik kameralarıyla donatmasından sonra yaşanan olayları anlatmaktadır. İMDB’den 6.3 puan almıştır.

Herkese keyifli seyirler dileriz…

Son Güncelleme: 18.05.2020 13:36
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.