25 Temmuz 2018 Çarşamba 14:41
Emniyet Personeli Sınıfı Dışındaki Personelin GYS ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği Yayımlandı
Takip Et:

 

Türk Polis Teşkilatı, 10 Nisan 1845 tarihinden itibaren ülke genelinde vatandaşın her anlamda yanında olmakla, güvenli bir çevre oluşturma ve acil durumlarda destek olmak için yola çıkmıştır. Göreve başladıkları rütbelerinden yani polis memurluğundan emniyet genel müdürlüğüne kadar uzanan, ülke genelinde tüm il ve ilçelerde örgüt halinde, kırsal alanda görevini askeri polis olan jandarma almış, kent içerisindeki görevi ise iç güvenlikten sorumlu devlet teşkilatıdır.

Emniyet merkez teşkilatı bünyesinde; Ana Komuta Kontrol, Strateji Geliştirme, Arşiv, Asayiş, Bilgi İşlem, Dış İlişkiler, Eğitim, Güvenlik, Haberleşme, Havacılık, İdari ve Mali İşler, İkmal-Bakım, İnşaat-Emlak, İnterpol, İstihbarat, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele, Koruma, Kriminal, Özel Harekat, Personel, Sağlık İşleri, Sivil Savunma, Sosyal Hizmetler, Teftiş Kurulu, Terörle Mücadele Harekat, Trafik Eğitim ve Araştırma, Trafik ve Denetleme, Yabancılar Hudut İltica Dairesi gibi birçok alanı barındırır. Taşra Teşkilatını ise il emniyet müdürlükleri ve ilçe emniyet amirlikleri oluşturur. Genel müdürlük, üst kurum ve yönetim faaliyetleri İçişleri Bakanlığı'na bağlı olarak yürütülür.

30 Eylül 2017 tarihli Resmi Gazete'de, emniyet teşkilatında görevli personelin görevlerinde yükselme ve unvan değişikliklerine ilişkin bir yönetmelik yayımlandı. Yayımlanan bu yönetmelik, emniyet hizmetleri sınıfında görevli olan personelin dışında teşkilat içerisinde 657 sayılı kanun çerçevesinde görevli personelin görevde yükselme ve unvan değişikliklerine ilişkin bir bildiridir.

GYS VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİNİ KAPSAYAN KADROLAR

Yönetim hizmetleri grubu;

Şube müdürü ve Şef

Araştırma ve planlama hizmetleri grubu;

Uzman ve sivil savunma uzmanı

Bilgi işlem hizmetleri grubu;

Çözümleyici

İdari hizmetler grubu;

Bilgisayar işletmeni, veri hazırlama ve kontrol işletmeni, memur, santral memuru, şoför, gemi adamı.

Yardımcı hizmetler grubu;

Aşçı, hayvan bakıcısı, teknisyen yardımcısı, hizmetli

UNVAN DEĞİŞİKLİĞİNİ KAPSAYAN KADROLAR

Çocuk gelişimcisi, Programcı, Öğretmen, Prodüktör, Mütercim, Antrenör, Spiker, Ses kayıtçısı, Mühendis, Mimar, İstatistikçi, Kimyager, Matematikçi, Fizikçi, Tekniker, Teknik ressam, Teknisyen, Veteriner hekim, Biyolog, Psikolog, Sosyal çalışmacı, Diyetisyen, Fizyoterapist, Hemşire, Sağlık memuru, Sağlık teknikeri, Sağlık teknisyeni, Laborant, İmam, Kütüphaneci, Avukat

Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Kapsamında Atanacaklarda Aranan Şartlar

657 sayılı kanunun 68.ci maddesi kapsamında (B) bendinde yazılı atanabilme şartlarını taşıması, Son yapılan performans değerlendirme puanının en az 3 olması, görevde yükselme sınavında başarılı olması gerekmektedir.

Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavına Katılamayacak Personel 

Aşağıda belirtilen durumda olanlar, o dönem açılan görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavına katılamazlar:

a) Aday memur olanlar

b) Görevden uzaklaştırılanlar, tutuklu veya hükümlü bulunanlar

c) Kurum personeli olmayanlar

ç) 657 sayılı Kanuna göre memur statüsünde olmayanlar

d) Bu Yönetmelikte aranılan şartları taşımadığı tespit edilenler

Son Güncelleme: 27.07.2018 17:04
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler