Denetimli Serbestlik Yasasında Yeni Gelişmeler Var! Mahkumların Dört Gözle Beklediği Denetimli Serbestlikte Son Gelişmeler!

Yeni düzenlenen Kanun Hükmünde Kararname ile denetimli serbestlik süresi 2 yıldan 3 yıla çıkarılıp çıkarılacak mı sorusunu hükümlü ve ailelere yakından takip ediyor. Denetimli serbestlik neleri kapsayacak? İşte detaylar

Denetimli Serbestlik Yasasında Yeni Gelişmeler Var! Mahkumların Dört Gözle Beklediği Denetimli Serbestlikte Son Gelişmeler!

Geçtiğimiz döndem 1 yıldan 2 yıla çıkarılan denetimli serbestlik süresinin 3 yıla çıkması için çeşitli kampanayalar yapılıyor. Elbette ki bu durumun 3 yıla çıkmasıyla değişik sorunlarla karşılaşılma olasılığı düşünülerek çok detaylı araşıtırılıyor. Adalet Bakanlığı denetimli serbestlik süresinin 3 yıla çıkması konusunda bir adım başlatmış değil. An itibariyle cezaevlerinde kalan hükümlüler koşullu salıverme tarihlerine 2 yıl kaldığında hükümlüler Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüklerine gönderiliyor. Sigortalı bir işte çalışan ve kolluk kuvvetlerine belirli aralıklarla imza atan hükümlüler bu şekilde denetim sürelerini tamamlıyorlar. Çalışmayanlar ise müdürlüklerin belirleyeceği yerlerde çalışarak tamamlıyor. Hükümlünün çalışıp çalışmayacağı, hangi günlerde imza atması gerektiği gibi konular denetim raporunda belirleniyor. 

671 sayılı Kanun Hükmünde Karaname ile denetimli serbestlik süresi 1 yıldan 2 yıla çıkarılmışken yeni çıkarılan 694 sayılı Kanun Hükmünde Karaname ile 3 yıla çıkarılma gibi bir durum söz konusu değildir. Son KHK ile yapılan düzenleme disiplin aflarının bekleme sürelerinin düşürülmesi ve açık cezaevlerine geçiş ile ilgili bir düzenlemeydi. Bu düzenleme çerçevesinde binlerce hükümlü açık cezaevine geçme üçbin hükümlünün tahliyesi söz konusuydu. Ama denetimli serbestlik süresinin yükselmesi ile ilgili bir çalışma yapılmamıştır. 

Eğer denetimli serbestlik süresi 3 yıla çıktığı takdirde toplam 5 yıl ceza alan bir şahıs cezaevine girmeden 1/2 indirim ile 2.5 yıl ceza süresi kalmış olacak bu doğrultuda hiç cezaevine girmeden de tahliye edilmiş olacak. Böyle bir düzenlemenin adalet anlayışı ve kamuda farklı seslerin yükseleceği düşüncesi şimdilik böyle bir düzenlemenin yapılmasına imkan vermiyor. 

Denetimli serbestlik dışında bir başka konu mahkumların dile getirdiği genel af. Genel af getirilerek 5 yıl ceza indirimi uygulanmasını isteyen mahkumlar bu konunun gündeme gelmesini bekliyor. Eğer bu 5 yıllık ceza indirimi gelirse binlerce mahkum cezaevlerinden tahliye olacak. Son yayınlanan Kanun Hükmünde Karanamede de böyle bir madde almamakta. Eğer olurda 5 yıllık ceza indirimi yapılması ön görülürse elbette ki bu tüm mahkumları kapsamayacaktır. 694 sayılık KHK'da olduğu gibi terör, darbe ve cinsel suçlardan hüküm giyenler hiçbir şekilde indirim ve afllardan yararlanamıyor. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.