21.yüzyıl Becerileri Nelerdir?

Her yeni yüzyılda insanlar çok büyük devrimlere imza atmış ve büyüme kaydetmiştir. İşte 21. yüzyılda insanlığın gelişimi ve ünlü felsefecilerin düşünceleri.

21.yüzyıl Becerileri Nelerdir?

21. yüzyıl beceri anlamında bütün dünya için çok büyük bir ilerleme kaydetmiştir. Bu çağ aynı zamanda teknoloji çağı olarak da adlandırılmaktadır. Teknoloji her geçen gün çok hızlı bir şekilde ilerleme kaydetmekte, hayatımızın her alanında yer almaktadır. Daha önce saatlerce uğraş verilen işlemler sadece saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir.

Ulaşım, bankacılık, üretim ve akla gelebilecek her şeyde artık teknolojinin etkisi söz konusudur. Yeni nesil de bu anlamda hız kazanmış ve teknolojik gelişmelere tam anlamıyla uyumlu hale gelmiştir. Bundan sonraki yeni jenerasyonların da bu anlamda çok daha hızlı bir hale gelmesi bekleniyor.

Hardvard Üniversitesi Dr. Tony Wagner, 21. yy öğrencilerinin ihtiyaç duyduğu 7 beceriyi belirtmiştir. Bu anlamda eleştirel düşünme ve problem çözme, hız ve uyum, girişkenlik ve girişimcilik büyük bir öneme sahiptir. Aynı zamanda girişkenlik ve girişimcilik, etkili sözlü ve yazılı iletişim, merak ve hayal gücü de öğrencilerin ihtiyaç duyacağı becerilerdendir. Bilgiye erişme ve bilgiyi analiz etme, merak ve hayal gücü, ağlar genelinde işbirliği yapmak ve etki yaratarak öncülük etmek gerekmektedir.

KİŞİ KENDİ ÜRÜNÜNÜ ÜST KALİTEYE ÇIKARMALIDIR

Şirketlerin beklentisi bu gelişime katkıda bulunabilecek yeteneklere sahip olmalıdır. Üreticiler de kendi ürününü bir üst kaliteye çıkarmak için çaba sarf etmeli ve daha iyisi için uğraşmalıdır. Bu gelişimi yakalayabilmek için öğrencilerin mevcut sistemi eleştirmesi gerekmektedir.

Gelişme kaydedebilmek için gençlerin bir diğer dikkat etmesi gereken nokta ise grup çalışmasıdır. Bu noktada girişimci gençlerin bir araya gelerek belirli bir hedef doğrultusunda ilerleme kaydetmeleri gerekmektedir. Özellikle de teknoloji çağıyla birlikte bilgiye erişim eskisine göre çok daha kolay hale gelmiştir.

Wegner; hayal gücünün, merakın ve becerilerin insanın temel gereklileri arasında yer aldığını savunmaktadır. Bunun yanında sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte insanlar arası etkileşim de artış göstermiştir. Bundan dolayı da bilgi alışverişleri kolaylaşmış, uzak ortamlarda olunsa bile beraber adımlar atılabilmektedir. Aynı zamanda intenet ortamının büyümesi ve ekonomik gelişmelerin de bu anlamda önemli bir yere sahip olduğu söylenebilmektedir. Ekonomik gelişmeler doğrudan imkanları da artırmakta ve üretim potansiyelini genişletmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.