10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü 1992 yılından beri her 10 ekimde kutlanmaktadır.

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü

Sağlıklk bir hayat geçirmemiz için fiziksel sağlığımızın olduğu gibi ruhsal sağlımızın da iyi olması gerekmektedir. Ruh sağlığına gerekli önemi verebilmek ve bu konularda bilinçlenmek adına Dünya Ruh Sağlığı Örgütü ' nün adımları ile 1992 yılından beri her 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü olarak kutlanır.

İnsan ruhsal ve bedensel olarak bir bütündür. Dünya Sağlık Örgütü sağlığı ruhsal, bedensel ve sosyal olarak tam bir iyilik olarak tanımlar. Ruh sağlığı kişinin kendisi ve diğer insanlarla uyum ve denge içinde olmasıdır. Kişinin kendisi ve insanlarla olan uyumu katı kurallara bağlı olmayıp değişkenlik gösterebilmektedir. Aynı zamanda bu uyum esneklikte gösterebilmektedir.

Ruh sağlığı bireylerin sosyal yaşamlarını etkileyerek onların yaşam kalitesini düşürmektedir. Ruh sağlığının iyileştirilmesi ise insanların yaşam kalitelerinin artmasına sebep olur. 

Peki ruh sağlığı iyi olan bir kişi nasıl özellikler taşır bir bakalım ;

Kişinin kendisi kendisi ile uyumlu ve bir olması gerekmekte.

Herhangi bir neden olmadan uzun süreli kuruntu, endişeye duyma gibi şeylerden uzak olması.

Kişinin günlük hayatta karşısına çıkabilecek engeller karşısında yılmamalı ve yıkılmamalı. Karşısına çıkan engeller ile baş etmeli.

Kişinin birilerinden bağımsız karar verebilme ve verdiği bu kararları uygulayabilme yetisinde olmalı.

Gelecek için gerçekci planları olmalı, bunlara ulaşma çabasında ve gücünde olmalı, bu planlara ve amaçlara ulaşamaz ise yerine yeni planlar oluşturabilmeli. 

Ruh sağlığı rahatsızlarını sayacak olursak ; depresyon, panik bozukluk ve anksiyete bozukluğu, bipolar bozukluk, şizofreni ve diğer psikotik bozukluklar, obsesif kompulsif bozukluk, alkol ve madde bağımlığı, kişilik bozuklukları, dikkat eksikliği ve hiperaktivite, somatoform bozukluklar, cinsel işlev bozukluğu, ( vajinusmus, premature, ejekülasyon, psikojenik erektil disfonksiyon )uyku bozukluklar, demanslar(bunama) (alzheimer hastalığı, frototemporal demans rahatsızlığı, lewy cisimcikli demans rahatsızlığı, karışık tip demans rahatsızlığı) 

 Kişiler genellile ruhsal rahatsızlıkların dan utanırlar, psikologları psikiyatrları deli doktoruna mı gidicem diyip gitmezler. Böyle bir bilince sahip olmamamız gerekmektedir. Nasıl başımız ağrıdığında midemiz ağrıdığında doktora koşuyorsak, ruhsal olarak bir rahatsızlık yaşadığımızda da doktora gitmeliyiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.