20 Mayıs 2020 Çarşamba 20:53
Geyhatu Han kimdir? Gerçek tarihte Moğol Geyhatu Han kimdir, tarihte var mıydı?
Takip Et:

ATV’nin en sevilen dizilerinden Kuruluş Osman’da heyecan devam ederken diziye eklenen yeni karakterler de izleyiciler tarafından merak ediliyor. Dizinin son bölümünde Geyhatu Han’ın adı fazlasıyla kullanıldı. Geyhatu Han şehzadeliği döneminde Anadolu’daki Moğol idaresinin başında bulunuyordu. Dizinin son bölümünde Osman Bey, Alişar ve Komutan Balgay devamlı GEyhatu’dan bahsetti.

Kuruluş Osman izleyicileri dizinin son bölümünden sonra Geyhatu Han’ın hayatını araştırmaya başladı.

Geyhatu Han Kimdir?

Geyhatu Han Abaka Han’ın oğludur ve gençlik dönemiyle alakalı çok fazla bilgi bulunmamaktadır. Geyhatu Han’ın şehzadelik ve hükümdarlık yaptığu dönemde fazla içki ve eğlence düşkünü olduğu söylenmektedir. Argun Han’ın hastalanıp hayatını kaybetmesinin ardından kurultay tarafından göreve getirilen Geyhatu Han, Anadolu’daki Moğol idaresine liderlik yapmıştır.

Argun Han’ın ölümünü Antalya’dayken öğrenen Geyhatu, Azerbaycan’a giderken hükümdarlığını ilan etti. Geyhatu Şiktur Noyan’ı naib ilan etti ve yanına kayınbabası Ak Boğa ve diğerler Noyanlar olmasına rağmen Türkmenler’i te’dib için Anadolu’ya geri döndü. Geyhatu Anadolu’da gerçekleştirdiği seferler ve kıyımlarla büyük dehşet saçmıştı.

Denizli’yi uzun bir kuşatma sonrasında 23 Aralık 1291’de ele geçiren Geyhatu Han, daha sonra Konya’yı yağmalamak istedi ancak onu bu karardan Ahi Ahmed Şah vazgeçirdi. Bu esnada Kastamonu yöresine hakim olan Çobanoğlulları’ndan Muzafferüddin Yavlak Arslan, İlhanlılara karşı mücadelesinde Rükneddin Kılıçarslan’ı yanına almıştı. Geyhatu ise komutanlarından Hıyatlı Taştimur’u Anadolu’da bıraktı ve Azerbaycan’a döndü. Azerbaycan’a onun gelişi adına büyük şölenler organize edildi.

Geyhatu Han zamanında da İlhanlılarla Memlükler arasındaki mücadele sürdü. Geyhatu Memlüklülerden Halep şehrini kendisine verilmesini istedi. Buna karşılık ise Memlüklüler Bağdat’ı istedi. İki taraf da savaş hazırlıklara başlarken Memlük hükümdarı hayatını kaybetti ve savaş yapılamadı.

Geyhatu Han’ın hükümdarlığı zamanında özellikle Anadolu halkı büyük sıkıntılar yaşamıştır. Geyhatu ekonomik sıkıntıları yok etmek için Çin’den gelen kağıt para basımını hayata geçirdi. İlk başlarda Çav-ı mübarek denilen bu para 1294 yılında Tebriz’de basıldı. Piyasadaki bütün altın ve gümüş paralar çavlarla değiştirilmek için toplatıldı. Ancak bu uygulama ülke içi ticaretin donmasına neden oldu. bu sorunlar yaşanınca para basımından vazgeçildi.

Geyhatu Han hanedan üyelerine iyi davranan bir hükümdar değildir. Yeğeni ve Horasan Valisi Gazan kendisini ziyaret etmek istemiştir ancak o buna izin vermemiştir. Ayrıca Baydu’ya da hakaret etmiştir. Bu durumu fırsat bilen Baydu sivil ve askeri desteği arkasına alarak Tebriz’e yürüdü ve Hemedan’da yapılan savaşta Emir Tuğaçar’ı kendi tarafına çekti. Bunun üzerine Geyhatu Han Mugan’a kaçtı. Geyhatu Han daha sonra yakalandı ve 1295 yılında idam edildi.

Geyhatu Han Budist olmasına rağmen abisinin aksine Müslüman halkına daha müsamahakar davranmıştır. Şeyh ve alimlere karşı fazlasıyla cömert davranmıştır. Geyhatu’nun bu tutumunun eşinin Müslüman olmasından kaynaklandığı söyleniyor.

 

Son Güncelleme: 21.05.2020 14:03
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.