Taşeron İşçilere Kadro Düzenlemesinde Yargıtay'dan Kader Değiştirecek Karar!

Yargıtay'dan taşeron işçilerinin kaderini değiştirecek karar! Detaylar yazımızda.

Taşeron İşçilere Kadro Düzenlemesinde Yargıtay'dan Kader Değiştirecek Karar!

Bir işletmenin ihtiyacı olan bir işi almak için bir firma ile anlaşması ve sonucunda bu firmaya istihdam edilen ancak istihdam edilen işçilerin işletmeye hizmet eden işçiler taşeron işçilerdir.Kapitalist bir bakış açısı ile bakıldığı zaman burdaki amaç, işletmelerin kendi ana faalitlerini sürdürdükleri alanda uzmanlaşması, kaynak sarfetmemesini ve bununla birlikte maliyetlerin düşürülmesini sağlamaktır. Sınıfsal olarak amaç ise, yapılan işlerde hak mücadelesinde işçi sınıfını ayırmaktır. Bunun nedeni ise farklı işverenlere bağlı olan işçiler daha güç örgütleneceklerdir. Detaylı olarak düşünüldüğünde adaletsiz bir uygulama olarak karşımıza çıkabilir. Eğitim alıp, sınavlarda başarılı oldukları için, yeterli iş bilgisi olup olmadığı bilinmeksizin kadroda kolayca yer bulan ve yüksek maaşa tabi tutulan insanlar ile birlikte alanında uzmanlaşmış kişilerin diğerlerine oranla daha düşük bir maaş ve kadroda yer bulamamaları ve tüm bu insanların aynı işyerine hizmet ediyor olmalarından dolayı adaletsiz bir uygulamadır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Jülide Sarıeroğlu yaptığı açıklamalarda; "Maliye Bakanlığı ile birlikte yürüttüğümüz çalışmalar kısa zamanda sonuca ulaşacaktır. Yeni yıla girmeden taşeron işçiler için düzenlemeyi açıklayacağız" demiştir. Başbakan Binali Yıldırım ise yaptığı açıklama; "Yaz ayları sonunda gündemimizin ağırlığı ekonomi alanlarına vereceğiz. Ekonomi ile alakalı yeni programlarımızı uygulamaya koyacağız. Çalışmalarımız sürüyor" demiştir. Bu açıklamalar taşeron işçileri umutlandırsa da kadro konusunda sonbaharı beklemeleri gerekecek gibi görünüyor.

Taşeron işçileri sınıfsal olarak yapılan bu ayrımdan oldukça şikayetçiler. Otelde çalışan bir taşeron işçisi, otelin kadrolu olarak çalışan işçilerine yılda 4 kez olmak üzere ikramiye sunulması ve taşeron işçilerinin bundan yararlanamıyor olmalarından dolayı bir dava açtı. Davayı açan işçi, kadrolu olanlarla aynı işi yaptıklarını fakat herhangi bir şekilde ikramiyeden yararlanamadıklarını iddia etti. İş mahkemesi açılan bu davayı haklı buldu. Mahkeme kararınca, işverinin hiçbir şekilde ayrım yapamayacağını ve ikramiyeler başta olmak üzere taşeron işçilerinin de diğer bütün hak ödemelerinden yararlanmasını ve uygulanması öne sürdü. İş Mahkemesinin verdiği bu kararın ardından işveren kararı temyiz etti. Yargıtay, 9. Hukuk Dairesi tarafından işverenin aynı işi yapmakta olan işçiler arasında bir ayrım yapamayacağını ve bunun Anayasa'nın eşitlik ilkelerine aykırı olduğunu ve verilen kararın doğru olduğunu savundu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.