Kalkınma Bakanlığı 2018 2020 Yıllarını Kapsayan Orta Vadeli Program Resmi Gazete'de Yayımlandı

Kalkınma bakanlığınca hazırlanan 2018-2020 orta vadeli program ile ilişkin olarak toplanan bakanlar kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı!

Kalkınma Bakanlığı 2018 2020 Yıllarını Kapsayan Orta Vadeli Program Resmi Gazete'de Yayımlandı

Kalkınma Bakanlığı tarafından düzenlenen Orta Vadeli Program taslağı 11 Eylül 2017 tarihinde bakanlar kurulu toplantısında kabul edilmiş ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da bizzat titizlikle incelediği program 27 Eylül 2017 tarihli ve 30193 sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Ülkemizdeki ekonomik gelişimi sağlayabilmek adına bir çok çalışma yürütülmekte. Maliye bakanlığı ile de birlikte pek çok çalışmalar yapılmaktadır. Ancak geleceğe yönelik değişim sağlayabilecek ve ekonomiyle alakalı canlandırmalar ve planlamaların yapılacağı toplantılar ve fikirler genellikle kalkınma bakanlığı tarafından yapılmaktadır. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla birlikte harekete geçen Kalkınma Bakanlığı orta vadede ekonomide canlanma yaratma düşüncesi ve dünyadaki gelişmeleri ortaya döken bir program hazırlamaya başlamıştı. Bu tarihten itibaren çalışmalarına ara vermeden devam eden Kalkınma Bakanlığı 11 Eylül 2017 tarihindeki bakanlar kurulu toplantısında bu programı kurula sunmuştu. Hemen ardından onaylanan 2018-2020 tarihleri arasını hedef alan orta vadeli program 27 Eylül 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiş oldu.

PROGRAM NELER ANLATIYOR ? 

Resmi gazetede de yayınlanan orta vadeli programla ilgili olarak bilgi aktarımında bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan program ile alakalı olarak 5 politika alanına öncelik verildiğini açıkladı. Bu başlıkların ise makro ekonomik istikrarın sürdürülmesi, beşeri sermaye ve işgücü kalitesinin artırılmasıi yüksek katma değerli üretimin yaygınlaştırılması, iş ve iş yatırımlarının ortamnın iyileştirilmesi ve kamuda kurumsal kalitenin artırılması olarak belirtildi.

Ayrıca yapılan açıklamada uygulanacak olan reformlar sayesinde 2017 yılında yüzde 5,5 oranında bir büyüme hedeflendiğini de açıklandı. 2016 yılında Türkiye ekonomisinin karşılaştığı olumsuzluklara da değinilen konuşmada buna rağmen %3,2'lik büyüme oranına dikkat çekildi.

Yapılan açıklamada 2016 yılında yaşanan ekonomideki ivme kaybının da etkisi ile işsizlik oranında bir artış söz konusu olduğu altı çizildi. Bunun için de istihdam için yeni reformlarla birlikte işsizlik oranının yeniden tek hanelere düşürülmesi için çalışılacağı belirtildi.

Enflasyonun da kademeli olarak iyileşerek yüzde 5 seviyesine gerilenmesi amaçlanıyor. Bu program ile birlikte enflasyonun 2017 sonunda %9,5 2020 yılında ise %3,9 seviyesinde olacağı tahmin ediliyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.