20 Mayıs 2020 Çarşamba 14:31
2020 Yılı Doğum Yapan Annelere Devletin  Sağladığı Yardım ve Destekler
Takip Et:

Devlet tarafından binlerce kişiye bazı alanlarda yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlardan bir tanesi de yeni doğum yapmış annelere yapılan desteklerdir. Kadınlara yönelik doğum yardımı, kreş yardımı, emzirme ve süt yardımı, yarım gün çalışma desteği adı altında yardımlar yapılmaktadır. Verilen yardımların miktarları, çalışan annenin brüt maaşına ve çocuk sayısına göre farklılık gösterebilmektedir.

Devletin Annelere Yönelik Yaptığı Yardımlar

Devlet tarafından annelere bazı yardımlar yapılmaktadır. Özellikle asgari ücretli çalışan bir anne için 2020 yılında yardımların toplamı 6 bin TL üzerine kadar çıkmaktadır. Emzirme ödeneği, çocuk parası, bakıcı parası ve iş görmezlik ödeneğinin miktarları 2020 yılının başında belli olmuştu. 2020 yılında;

Doğum yapan anneye çocuk parası için 300 TL’den başlayan destek,

Emzirme ödeneği için 202 TL,

İş görmezlik ödeneği için 4.424 TL

Bakıcı parası için de 1.500 TL ödeme yapılacaktır.

Emzirme ödeneği dışarısında kalan destek tutarları çalışan anne için geçerlidir.

Doğum Parası Yardımı

Devlet tarafından doğum yapan annelere yardım edilmektedir. Doğum parası halk arasında çocuk parası olarak da adlandırılmaktadır. Bu yardım 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için geçerli olmaktadır. Doğum parası yardımının verilmesi için annenin çalışıyor veya çalışmıyor olması şartı aranmamaktadır. Fakat çalışan annelerin çocukları için yapılan yardımlarda mevcuttur. Buna göre çalışan annelerin alacağı doğum yardımı tutarları şu şekildedir:

 Birinci çocuk için 300 TL

İkinci çocuk için 400 TL

Üçüncü ve üzeri çocuk için 600 TL

Çoklu doğumlarda ise çocuk başına 150 TL daha destek verilmektedir.

Süt Parası Yardımı

Emzirme ödeneğin bir diğer adı olan süt parası yardımı yine Devlet tarafından gerçekleştirilen bir yardımdır.  Anneye veyahut da babaya ödenen emzirme ödeneği için annenin SGK’lı ya da Bağ-Kurlu olması ve en az 4 ay priminin ödenmiş olması gerekmektedir. 2020 yılı için emzirme ödeneği 202 TL olarak güncellenmiştir. Önceki yıl da süt parası 180 TL verilmekteydi. Süt parası 24 ay boyunca verilmektedir. Süt parası yardımı çalışan annenin kendisine çalışmayan annelere ise SGK veya Bağ-kur çalışanı olan eşlere ödenmektedir.

Süt parası yardımından yararlanmak için başvurular,  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlükleri ve Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine yapılmaktadır. Ayrıca yeni doğan bebeğin TC kimlik numarasıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının resmi intenet sitesinden başvuru yapılabilmektedir. Yardımı almak için kişilerin SGK veya Bağkur’lu olması ve en az 120 gün prim ödemiş olması gerekmektedir.

Yarım Gün Çalışma Desteği

Yarım gün çalışma desteği annelere yapılan bir diğer destektir. Bu destek, çocuklar okula başlayıncaya kadar verilmektedir.  3 yaştan itibaren verilen destek, çocuk okula gittikten sonra kesilmektedir. Doğum izinin alınmasının ardından ilk çocuk için 60 gün, ikinci için 120 gün, üç ve üzeri çocuk için de 180 gün yarım gün çalışıp tam maaş alınabilmektedir. Böylelikle anne yarım gün çalışarak tam gün parası olarak maaş alabilmektedir. Çocuğu doğuştan hasta / engelli olan anneler ise 1 yıl boyunca yarı zamanlı olarak çalışabilmektedir. Doğum yapan anneler, işyerlerinde yarı zamanlı olarak çalışabilmektedir. Yarım gün çalışarak tam gün maaşı alan annelere maaş işverenden ve İŞKUR tarafından karşılanmaktadır. Yarım gün çalışma desteğinden yararlanan anneler, günlük süt izninden yararlanamamaktadır. Bu hak anne tarafından babaya da yönlendirilebilmektedir.

İş Görmezlik Ödeneği

Devlet tarafından SGK’lı çalışan aynı zamanda doğum yapmış olan annelere izin dönemleri boyunca iş görmezlik desteği sağlanmaktadır. Bu ödenekten yararlanmak için annenin en az 90 gün (3 ay) sigorta priminin ödenmesi gerekmektedir. İş görmezlik ödeneğinin tutarı ise annenin 90 günlük aldığı brüt ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Günlük brüt ücretin 3’te 2’si anneye iş görmezlik ödeneği adı altında verilmektedir.

İş görmezlik ödeneği için anneye doğum öncesinde 8 hafta, doğum sonrasında ise 8 hafta olmak üzere toplamda 16 hafta izin verilmektedir. Doğum sebebiyle işyerinde çalışamayan izin alan annelere iş görmezlik ödeneği toplam 16 hafta boyunca verilmeye devam eder. Çoğul gebeliklerde ise bu süre 18 haftaya çıkmaktadır.

Asgari ücretli olarak çalışan bir anneye iş görmezlik ödeneği 4.424 TL olarak verilmektedir. Bu yardımdan yararlanabilmek için doğum yapan annenin doğumdan önce 1 yıl süre içerisinde en az 90 gün sigorta primi ödenmiş olması gerekmektedir.

Bakıcı Parası

Doğum yapan annelerin işlerine devam etmeleri adına verilen bu yardım bakıcı parası olarak adlandırılmaktadır. Bu destek, pilot illerde uygulanmaktadır. İlk olarak İzmir, Bursa ve Antalya olarak başlatılan destek daha sonra Ankara ve İstanbul’da da geçerli olmuştur. 2020 yılında bakıcı parası 1.500 TL olarak hesaplanmıştır.

Son Güncelleme: 20.05.2020 16:27
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler