Üniversite Tercihinde Öğrencilerin En Çok Yaptığı Hatalar Neler? İşte Çok Sık Yapılan O Hatalar

Türkiye'de yüksek öğretim programından yararlanmak isteyen birçok öğrenci yanlış tercih yapmaktadır. Üniversite tercihleri yapılmadan önce bölümlere dair bilgiler alınmalı ve iyice araştırılmalıdır.

Üniversite Tercihinde Öğrencilerin En Çok Yaptığı Hatalar Neler? İşte Çok Sık Yapılan O Hatalar

Türkiye'de birçok  genç lise eğitimini bitirdikten sonra meslek sahibi olabilmek için sınava girmektedir. Yaklaşık olarak Türkiye'de üniversite ve dengi kurumlara girmek için sınava giren öğrenci sayısı 2 milyon civarındadır.

Hayatlarını etkileyecek sınava giren birçok öğrenci yanlış tercih yaparak istemediği bölümde okumaktadır. Bölümlere göre 2 ile 6 yıl süren bu eğitimin ardından okul bitince okuduları bölüme dair iş yapmamakta ya da yapamamaktadır.

Bir yüksek öğretim programından yararlanmak için sınava giren öğrenci, farklı sebeplerden dolayı bilinçsiz tercih yaptığı için sonu hüsranla bitmektedir. Kimi yeni yetişen gençler aile baskısından kurtulmak, farklı şehir görmek, çevresel baskılar ya da herhangi bir yüksek öğretim programına yerleşmiş olmak için tercih yapmaktadır. Böyle bir eylemde bulunmak yanlıştır. 

Bilinçli tercih nasıl yapılır?

Öncelikle öğrenci sınavdan önce hedef belirlemelidir. Hedefi doğrultusunda ve belirli bir programla derslerine çalışmalı ve sınava öyle girmelidir. Aile baskısından ya da bulunduğu şehirden kurtulmak için tercih yapmamalıdır. Yeterli puanı alan öğrenci puanının yettiği üniversiteleri yazarak sıralamaya koyduktan sonra anketini doldurmalıdır. Gideceği üniversienin şartlarını iyi araştırmalıdır. Bununla birlikte üniversitenin bulunduğu ilin olanaklarını göz önünde bulundurmalıdır. Puanından çok yüksek yerleri yazıp, puanının yettiği üniversiteleri yazmamazlık yapmamalıdır. Çevresel baskılardan kendini arındırmalıdır.

Genel olarak bizim insanlarımız " Bu senede mi olmadı, Hadi bir üniversiteye yerleşte kurtul, Bak yaşıtların, seninle birlikte sınava girenler kazandı, Ben senin kadar çalışsam profesör olurdum." gibi söylemlerle öğrencileri bunalttıkları için öğrenciler ekstra bilinçsiz ve yanlış tercihler yapöaktadır.

Eğer bir öğrenci yeteri kadar çalışmışsa ve sınavda başarı gösterememişse çevre tarafından baskıya alınmamalı aksine teşfik edilmelidir. Öğrenci hedefinden sapmamalı, çok istediği bölüm için tekrardan kendine şans verip bir sene daha hazırlanarak sınava girmelidir. 

Üniversiteye yerleşmek için Vakıf Üniversitelerini seçen öğrenciler burs koşullarını iyice okuyup , değerlendirmelidir. Aksi taktirde maddi problemleri varsa ve derste başarı gösterememişse bursunun kesilmesi olasıdır. 

Okunan bölümün mezun olduktan sonra iş olanakları iyice araştırılmalıdır. Evet zaman içinde bir bölüm o sene tutulur ve iş piyasası geniş olur ama diğer seneler o bölümle ilgili iş piyasasında durgunluk yaşanabilir. Bu durumuda göz önünde bulundurmalıdır. 

Okul türü olarak kimliğine ve karakterine uygun olmayan bir mesleği seçmemelidir. Üstesinden gelebileceği, karakterine ve kişiliğine uygun meslek dalını seçmelidir. 

Birçok öğrenci de tercih listesini doldururken yanlış kodlamalar yaparak istemediği bölümlerde okumaktadır. Bu durumlara dikkat edilmelidir. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.