TEOG'un Değişme Sebebi ‘Parasız Eğitim’e Geçiş Mi?

TEOG sınav sisteminin değiştirilmesinin ardından parasız eğitime bir adım mı atıldı sorusu gündeme gelmiştir. Bu konuda Milli Eğitim Bakanı müsteşarı Sayın Yusuf Tekin açıklamalarda bulundu.

TEOG'un Değişme Sebebi ‘Parasız Eğitim’e Geçiş Mi?

Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarı Yusuf Tekin, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Tekin’in yaptığı açıklamada, liselere ilgi ve yeteneklere göre yerleştirileceği yer aldı. Sınavsız bir sistemin düzeni koruması halinde sorun teşkil etmeyeceğini belirten Tekin, eksikliklerin söz konusu olduğunu belirtti.

Yeni sistem için hali hazırda bir altyapının olmadığını belirten Tekin, şuan sınavsız sistemin getirilemeyeceğini aktardı. Ancak sınavsız yerleştirme için ısrarlı ve inançlı olunması gerektiğinin altını çizdi. Sınav sistemleri ve parasız eğitim ile ilgili sözlerine şöyle devam etti...

PARALI EĞİTİMDEN PARASIZ EĞİTİME GEÇİŞ YAPILMASI GEREKMEKTEDİR

Parasız eğitime geçilmesinin altı çizilirken yeni sınav sistemlerinin bir bütün halinde incelenmesi ''yaptım oldu'' anlayışından uzaklaşarak katılımcı ve çoğulcu bir yaklaşım benimsenerek sistemlerin oluşturulması gerektiği müsteşar tarafından dile getirilmiştir. Sürekli sistem değişikliğine gidilen bir eğitim sistemi yıkıcı bir özellik taşır ve bu yıkıcı eğitimin içerisinde sağlıklı bireyler yetişemez düşüncesi herkes tarafından bilinkmektedir. Sınav sistemleri paralı bir eğitimin kapısını aralıyor. Basılan kitaplar, açılan etüt merkezleri, deshaneler paralı eğitimin bir düzenini oluşturuyor ve devlet okullarını yetersiz gösteriyor. Veliler çocuklarını bu paralı eğitimin kucağına bırakıyor ve sadece burada verilen dersleri başararak sınavlarda daha çok soruyu doğru yapsın mantığıyla hareket ediliyor. Ve eğitim boyunca tek bir noktaya kanalize olunuyor. Çocuğun yetkinlikleri, istekleri gözardı edilip bir yarışın içine hapsediliyor. Durum böyle olmasında elbette ki sınav sistemlerinin payı oldukça büyük. 

Yapılan bu yeni sistem değişikliği ile parasız eğitim düzenine bir geçiş sağlanır ve eğitim sisteminde bir çığır açar. Veliler para vermeden çocuğunu yetenekleri doğrultusunda bir yerlere gelebileceği düşüncesine sahip olur ve hem aile hem çocuk parayla değil yeteneği ile bir yerlere gelir. Para ile okunan, para için okunan bir sistemde parayı esas bir nesil yetişir. Ve üzerinde durulması gereken yer burasıdır. Çocuklarımız hayallerinin peşinden değil sınav sistemlerinin peşinden gidiyor. Bir sınava bağlanan ya da birkaç sınava bağlanan kaderler ortaya çıkıyor. Küçük yaşta dershanelerin yolunu tutan bir nesil ve tek gayesi sınavdan daha fazla net yapma isteği. Hayaller umutlar buna bağlanarak hayal dğnyaları kısıtlanıyor. Tam bu noktada ortaya atılan sistem ile ilgili değişikliker ayrıca parasız bir eğitimin oluşması çocukların kendilerini bulmalarına yardımcı olabilir. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.