Devletten Geçim Zorluğu Yaşayan Öğrencilere Para Yardımı (SED) Başvuruları

Geçim zorluğu yaşayan ailelerin çocukları için eğitim yardımı yapılmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın geçim zorlugu yaşayan aileler için yaptığı (SED) eğitim para yardımı başvurusu detayları yazımızın devamında...

Devletten Geçim Zorluğu Yaşayan Öğrencilere Para Yardımı (SED) Başvuruları

Maddi durumu yetersiz ailelerin çocukları için devlet para yardımı yapmaktadır. İlkokuldan üniversiteye kadar maddi olanağı olmayan çocukların eğitim giderleri karşılanmaktadır. İçeriğimizde de çocuğu okuyan ailelere aylık maaş başvurusu ve üniversite öğrencilerine para yardımı 2018 noktalarına yer vereceğiz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı eğitim yardımı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, eğitim masraflarını karşılayamayacak durumdaki ailelere yardımlar yapmaktadır.

Okul öncesi öğrenciler için 456,28 TL, İlköğretim öğrencileri için 684,41 TL, ortaöğretim öğrencileri için 730,04 TL. Üniversite öğrencileri için ise 821,30 TL para yardımı yapılmaktadır.

Bu yardımlar, Sosyal Ekonomik Destek alma şartı taşıyan öğrencilere verilmektedir. Burada Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na gerekli başvuruların yapılması gerekmektedir. Bakanlık’tan yetkili isimler burada aile ile görüşme gerçekleştirmektedir. Bakanlık onaylı verilen bu maaş, çocuğun öğretin hayatı bitene kadar sağlanmaktadır.

Çocuğu üniversite okuyan ailelere aylık maaş başvurusu nasıl yapılır?

Eğitim desteği almak isteyen vatandaşların, ilgili bakanlığa 4 evrak ile başvurması gerekmektedir. Gerekli evraklar;

Çocuğun ve velinin kimlik fotokopisi,

Okuldan alınan öğrenim belgesi,

Sağlık raporu,

İŞKUR’a başvuru gerçekleştirildiğine dair belge gerekmektedir.

Yardım yapılan ailenin maddi durumu 6 ayda bir Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdürlükleri tarafından inceleme altında alınmaktadır. Yardım almasına gerek olmayan çocukların maaşları Bakanlık tarafından kesilmektedir.

Başvurular nasıl gerçekleştirilmektedir?

BİMER veya posta ile hazırlanan evraklar, müdürlüklere gönderilebilmektedir.

İkamet ettiğiniz ilin müdürlüklerine başvuruda bulunulmaktadır.

Ailenin iş ve gelir durumu hakkında detaylı incelemenin ardından, gerekli yardım yapılmaktadır.

Bakanlık, ailenin hangi durumlarını incelemektedir?

Öğrenim desteğinin suiistimal edilmesini önlemek için Bakanlık tarafından başvuruda bulunan ailelerin ekonomik durumları inceleme altına alınmaktadır. Burada, süreli ekonomik destekler 1 yıllık daha sonra ise 2 yıllık periyotlarla yapılmaktadır. Ailenin gelir durumu, giderler, ailenin sağlık durumları, diğer destekler, eğitim harcamaları ve okulun bulunduğu bölgenin koşulları incelenmektedir. Ekonomik destekler yılda en fazla 2 kere yapılmaktadır.

Eğitim desteği onayı verildikten sonra ise, Bakanlık Ziraat Bankası hesabı açılmasını talep etmektedir. Açılan bu hesabın IBAN numarası ve hesap numarası Bakanlığa iletilmelidir. Böylelikle eğitim yardımı da bu hesaba yatırılmaktadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.